Stan Kroenke Arsenal’e Talip. İşte Avrupa Kulüplerinin Patronları

0
2
stan kroenke arsenal kulüplerin patronları

İngiltere Premier Ligi takımlarından Arsenal’e kulübün büyük hissedarı Stan Kroenke’den cazip bir teklif geldi. Halen Arsenal kulübünün %67 hissesini elinde tutan ve aynı zamanda NBA takımlarından Denver Nuggets’ın da sahibi olan Stan Kroenke, %30’u Rus işadamı Alisher Usmanov’un elinde olan kalan hisseler için kulüp yönetimine 615 Milyon Euro teklif etti. Bu rakam bugünkü güncel Euro/ TL kuru üzerinden yaklaşık 3,75 Milyar TL anlamına geliyor. Eğer Usmanov bu teklifi kabul ederse Kroenke Arsenal’in tek başına sahibi olacak. Peki, Dünya’nın önde gelen kulüplerinin patronları kimler ve değerleri ne?

Dünyanın Önde Gelen Kulüplerinin Patronları Kimler? 

Kroenke Arsenal Usmanov hisseleri için önerdiği 615 Milyon Euro teklifini kabul ettirirse, Arsenal’in piyasa değeri de yükselmiş olacak. Endüstriyel futbolun kurumsallaşmasını hızlandıran en önemli adım olan kulüplerin şirketleşmesi ve hisselerinin şirket ya da kişilerin eline geçmesi en çok İngiltere’de görülüyor. İngiltere Premier Ligi takımlarının hemen hepsi şu anda kişi ya da şirketlerin sahip olduğu kurumlar konumunda. Tabi bu durum yalnızca İngiltere ile sınırlı değil. Yakın zamanda Türkiye kulüpleri için de gündeme gelen şirket satışı konusunda Çin, Rusya, Katar ve ABD’li iş insanları öne çıkıyor. Ülke bazında kulüplerin patronlarına göz atalım.

İngiltere Premier Lig

İngiltere Premier Ligi’nde, Stan Kroenke Arsenal hisselerinin tamamını almaya çok yakın. Arsenal dışında diğer öne çıkan kulüplere bakıldığında Rus Roman Abramovich’in Chelsea’nin sahibi olduğu çokça biliniyor. Manchester United ise ABD’nin Amerikan futbolu takımı Tampa Bay Buccaneers’ın da sahibi olan Glazer Ailesi kontrolünde. Manchester City, Etihad Havayolları sahibi Birleşik Arap Emirlikleri’nden Mansour Bin Zayed tarafından satın alındığından beri zirveyi kovalıyor. City’nin %13 hissesi ise Çin Media grubuna ait. Tottenham Hotspur ise %70 oranında Joe Lewis, % 30 oranında Daniel Levy isimli yatırımcılara ait. İşçilerin takımı olarak kurulan Liverpool ise bugün tamamen ABD’li Fenway Sports Group şirketine ait.

Fransa Ligue 1 

Fransa’da Katar’lı Qatar Investment Company tarafından satın alınan Paris Saint Germain, kurduğu pahalı kadrolarla dikkat çekiyor. Fransa’nın özerk bölgesi Monaco Prensliği’nin takımı olan Monaco da şu anda Rus zenginlerden Dmitriy Rybolovlev tarafından satın alınmış durumda. Marsilya da ABD’li Frank McCourt tarafından yönetiliyor. Fransa’da şu ansa Ligue 1 takımlarından yalnızca Bordeaux’nun bir sahibi yok.

İtalya Serie A 

İtalya’da futbol kulübü sahipliği İngiltere’den de önce başlamıştı. FIAT’ın sahibi Agnelli ailesi, Juventus’un %63 hissesini elinde tutuyor. Berlusconi ise Milan’ı ABD’li Elliot Management Corporation’a satmıştı. Napoli, İtalyan Aurelio De Laurentiis isimli film yapımcısında. Roma’nın ABD’li birçok ortağı var. Inter Milan’ın ise %68’i Çinlilerin, %31’i Endenezyalıların kontrolünde.

Tıpkı ülkemizde olduğu gibi Real Madrid ve Barcelona’nın ülkesi İspanya’da da kulüplerin tüzel ya da özel kişilere satışı söz konusu değil. Ancak isim hakkı satışı çoktan başladı. 4 Büyükler henüz futbol şubelerinde buna başlamasalar da onlar da basketbol ve voleybol şubelerinde gelir elde etmek için bu yola başvuruyorlar. Astronomik rakamlar, çılgın harcamalarla büyümeye devam eden futbol ve spor endüstrisinin nasıl şekil alacağını yakın zamanda hep birlikte göreceğiz.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here