Sportif Direktörlük, Şenol Güneş, VAR.. İşte Süper Lig Gündemi

0
5

Türkiye, kulüp ve milli takım bazında basketbol ile voleybol branşlarında hem Avrupa hem de Dünya ölçeğinde başarılı bir ülke olsa da yine de futbol her zaman spor gündeminin baş tacı. Bu anlamda ülkede en çok konuşulan konular içinde yine futbol ile özellikle 3 büyük kulüp geliyor. Geçen haftanın en çok konuşulan konuları da Fenerbahçe ve Beşiktaş‘ın teknik yönetimleri ile VAR ve hakemler oldu. Öne çıkan bu konuların içeriğine biraz daha yakından bakalım.

Süper Lig Gündemi 

Sportif Direktörlük Nedir? Türkiye’de Olur mu?

Sportif direktörlük kavramı, ülkemiz futbolunda son 10 yılda daha çok konuşulur oldu. Ve bugüne kadar sportif direktörlük konusunda bir kurumsallaşma sağlanamadı. Belki de bunun en önemli sebebi sportif direktörlük nedir sorusuna bizzat kulüplerin yöneticilerinin de net bir cevabı olmaması. Yani Türkiye’ye özel bir sportif direktör tanımı yok. Peki, sportif direktör nedir? İngilizce karşılığına bakıldığında “Technical Consultant” yani Teknik danışman ya da “Sporting Director” yani Sportif yönetici olan sportif direktörlük buradan da anlaşılacağı gibi farklı görev alanları içeriyor. Aslında bu durum ülkeden ülkeye değişiyor ancak futbol yönünden kurumsallaşmış ülkelerde her kulüp için aynı anlama geliyor. Bizde ise kimi zaman futbol şube sorumlusunun daha profesyoneli de olabiliyor, tecrübeli bir teknik direktörün abilik yapması da. Bu nedenle taraftar algısında sorumluluk yüklenmesi tarafında sorun çıkıyor.

sportif direktör nedir?

Buna son örnek ise Damien Comolli. Comolli, bu işi profesyonel yapan, futbolcu izleyen, teknik direktör belirleyen ve o teknik direktör ile birlikte kadro yönetimini yani transferleri de yapan bir isim. Bütçe, pazarlık, portföy, strateji gibi durumlar onun sorumluluğunda. Bu noktada Comolli’yi yalnızca yapılan transferlerden değerlendirmek hatalı. Ancak taraftar da nereden değerlendireceğini bilmiyor çünkü tanımı tam yapılmamış. Bu nedenle öncelikle kulüplerin her şeye müdahale eden, gerekirse tek başına sorun çözen başkan anlayışından çıkarılıp, doğru ve şeffaf bir şekilde tanımı yapılmış profesyonel sportif direktörlerin sorumluluğunda ilerlemesi, işleri kolaylaştırır. Comolli konusunda konuyu doğru anlatamama sorunu var. Doğru tanım yapılırsa sorumlulukları çerçevesinde başarısız olan kişi elbette uyarılır ya da görevden alınır. Ancak kulüplerimizde hala başkan demek her şey demek.

Şenol Güneş Gitsin mi Kalsın mı?

Beşiktaş‘ın Fenerbahçe beraberliği, Malmö yenilgisi ve son Konyaspor beraberliği ile bir anda varlığı yokluğu belli olmayan bir Şenol Güneş tartışması yaşanıyor. Bu tartışmada taraflar da net değil. Elbette büyük kulüplerin istenen sonuçları almaması ya da oynadığı futbolun tatmin etmemesi sonrası camiada teknik direktör, futbolcular, yönetim, tartışılır ya da uyarılır. Ancak Şenol Güneş ile Beşiktaş ilişkisine bakıldığında ortada son yıllarda Abdullah Avcı – Başakşehir ikilisi dışında görülmeyen bir istikrar durumu söz konusu. Hele ki Şenol Güneş’in Biliç’in mirasını kullandığı düşüncelerinin gerçekten karşılığı pek yok. Beşiktaş, 2 tur geçerek gruplara kaldı ve çok büyük ihtimalle bu gruptan çıkacak. Ligde ise ilk 4’te ve zirveye ortak. Oyun kalitesine bakıldığında ise 4 yıldır aynı teknik direktörle çalışan ve büyük dönüşümler yaşamayan bir kadro için olgun ve ayağı yere basan bir görüntü var. Bununla beraber Cenk Tosun ve Talisca gibi geçen sezonun en önemli iki ismi yok ve yerine direkt bu eksikleri kapatacak transferler yapılmamış. Elbette Beşiktaş kulübü sezon sonunda istediği final sonuçlarını yakalayamazsa yeni bir planlamayla teknik direktör değişikliğine gidebilir ancak şu anda Şenol Güneş ile yolları ayırmak Beşiktaş’ın bu sezondan vazgeçmesinden başka bir anlam taşımaz.

Şenol Güneş gitsin mi kalsın mı

VAR mı Yok mu? VAR Tartışmaları

Sezon başında bu senenin en büyük yeniliği olan VAR( Video Yardımcı Hakem) hakkında çok fazla tartışma yaşanacağı ön görüsüyle şuradan ulaşabileceğiniz detaylı bir VAR bilgilendirme yazısı yayınlamıştık. Ancak konu şu anda VAR odasının boş kalması, VAR hakem atamaları ve maçın hakemleri ile ilişkileri gibi konunun tekniği harici uygulama ile ilgili tartışmalar alevlendi. Bununla beraber geçen hafta bir görüntüde Samet Aybaba’nın VAR işareti yapması gibi ihtar gerektiren durumlar da yaşanıyor. VAR konusunda öncelikle MHK ile Federasyon çok şeffaf ve ülke futbolunun dinamiklerine uygun bir uygulamayı kimsenin şüphesine yer bırakmayacak şekilde sürdürmek zorunda. Bunun yanında yalnızca hakemlere değil teknik direktör ve takım kaptanlarına da belli ki bunun eğitimi verilmeli. Aksi takdirde eksik bilgi/ bilgisizlik ve uygulama sorunları/ şüpheleri ile teknolojinin futbola entegrasyonu yönünde atılmış bir adım, çok yanlış bir şekilde ele alınmaya devam edilecek ve bu durum yine ülke futboluna kaybettirecek.

VAR nedir, VAR odası boş süper lig gündemi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here