Dosya: Benfica – Fenerbahçe Maçının Ardından – Maç Yorumu

0
3
benfica - fenerbahçe maç yorumu, maç değerlendirmesi youwin giriş

Fenerbahçe, dün gece Şampiyonlar Ligi 3. Ön eleme turu ilk maçında Benfica deplasmanında 1-0 yenildi. Bu skor Fenerbahçe’nin tur ümitlerini Kadıköy’e bırakması açısından değerli olurken iki ayaklı maçlarda 1-0 skoru da her zaman risklidir. Eşleşmelerde ikinci maç öncesi skor elbette bir anlam ifade eder ancak oynanan oyunun içeriği daha fazla ipucu verir. Bu ipuçlarını değerlendirmek ve Fenerbahçe’nin 14 Ağustos Salı günü oynayacağı rövanş maçına bir projeksiyon tutmak için dün gece oynanan Benfica – Fenerbahçe maçına detaylı bir inceleme yapalım.

Benfica – Fenerbahçe Maçı İlk Yarı Değerlendirmesi 

Konuya Fenerbahçe cephesinden bakıldığında yeni teknik direktör Phillip Cocu’nun takıma elinin değdiğini ve bir taktisyen hakimiyeti olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Eldeki imkan(sızlık)lara bir de Josef ve Ayew’in sakatlığı eklenince ve tahmin edildiği gibi Soldado da 90 dakika çıkaracak kadar hazır olmayınca, Cocu kurgu ve taktiğini bozmadan; Mehmet Topal, Dirar ve Alper’i sahaya sürdü. Çift ön libero gibi Topal – Eljif ikilisinini birinin hücuma diğerinin savunmaya dönük katkısı ile göbekten gelen 4’lü hücum kurgusu bekleniyordu.

Benfica ise 4-3-3 sistemi ile doğrudan hücumcu ve kanat oyunu oynayan bir kurgu ile sahaya çıktı. Her iki hocanın bu tercihleri, kadro yapılarına ve maçın Lizbon’da oluşuna uygun tercihlerdi. Fenerbahçe, belli ki Benfica’nın hücum gücünü kırmayı çok çalışmış. Dolayısıyla maç başladığında gol atmaya dönük olan Benfica, durdurup vurmaya dönük olan Fenerbahçe’ydi. Cocu’nun kafasında “0-0, 0-1, 1-0” ihtimalleri vardı.

Bu tarz; öncelikle savunma, sonra gol düşünceli oyunlarda, top ayağı gelince hele ki pozisyon bulununca başarılı olmak gerekir. 4. dakikada Alper Potuk’un ceza sahasına topla girip yalnız kalarak kaleye taşıyamadığı pozisyon, Fenerbahçe’nin savunmada iyi, hücumda yetersiz kalacağının sinyalini verdi. Fenerbahçe’nin, rakibi orta alana sıkıştırarak, 2. bölgede pres yaparak kaptığı topla kaleye inme taktiğine Benfica oyunu kanatlara açarak yanıt verdi. İlk 10 dakika Fenrerbahçe, Benfica kanatlarına yapması gereken baskıyı yapmadı ancak 10-20 arası özellikle Valbuena’nın, rakip soldan Salvio ile çok tehlikeli gelince Hasan Ali’ye yardıma daha fazla gelmesi ile bu sorun çözüldü. Bu kez de fazla yorulan bir Valbuena ortaya çıktı ki ilk amaç savunma olduğu için bu ilk yarıda göze batmadı. Tüm bunlara rağmen Benfica, ilk 20 dakikada 3 kez tehlikeli geldi ama  Skrtel, Isla ve Mehmet Topal’ın konsantrasyonu ile bu tehlikeler gole dönmedi.

Cocu, ikinci maçta daha fazla risk alacaktır.

İlk Ciddi Gol Girişimi

Fenerbahçe, gole ilk kez 23’te hızlı atak sonrası Giuliano’nun şutu ile yaklaştı. ( 4. dakikada Alper’i saymazsak) Bu da tüm bu başarılı ancak oldukça efor ve konsantrasyon isteyen savunma kurgusu ile kazanılan topların çok etkili kullanılması gerektiğini gösteriyordu. Ayew’in olmayışı ve Alper’in gerçek bir santrafor olmaması Fenerbahçe’nin bu taktiğini sekteye uğrattı. Alper ve Dirar istekli, gayretli ancak yetersizdi. Bu noktada yaşanan iki durum; 30. dakikada Volkan’ın hakem faul düdüğü çalmasına rağmen kaleye giden topu yakalamaya çalışması ve Mehmet Topal’ın Skrtel ile birlikte Salvio’ya duvar örmesi, takımın mental olarak maça çok iyi hazırlandığını gösterdi.

Benfica, 30. dakikadan sonra orta alan presi ile uzun toplara başladı ki bu da Fenerbahçe’nin gayet başarılı olan savunma taktiği açısından risklere işaret ediyordu. Bunun panzehiri olacak olan ise Eljif, Giuliano, Valbuena gibi teknik ayakların top kapıldığında hızla boşluk yaratarak rakip kaleyi tehdit etmesiydi ancak bu açıdan yetersiz kalındı. Savunmaya haddinden fazla yardıma gelen Valbuena, yorulmanın da etkisiyle 39. dakikada organize atakta ciddiyetsiz bir final vuruşu yaptı. Orta alan baskısıyla Fenerbahçe’yi kanat oyununa zorlayan Benfica, iki tane kritik dönen topa Fernandez ile Pizzi’nin kötü vurması ile gol fırsatı harcadı. Bu da Fenerbahçe için şanstı. İlk ayrı sonunda görünen manzara bu taktiğin ikinci yarıda sürdürülmesinin zorlayıcı olacağı idi.

Benfica – Fenerbahçe Maçı İkinci Yarı Değerlendirmesi 

İlk yarı sonunda korkulan olmaya başladı ve Fenerbahçe, savunmadan hücuma oyununda  düşmeye başladı. Eğer Kanarya, ilk yarıyı 1-0 önde kapatabilseydi, Benfica’nın panikle yapacağı hücumu bozabilir ikiyi de zorlayabilirdi. Ancak gol yememe konsantrasyonu ve yaratıcı hücum eksikliği Benfica’nın el yükselterek daha fazla üzerlerine gelmesine ve ceza yayında daha fazla pas imkanı bulmasına yol açtı. 64. dakikada Eljif Elmas’ın topla rahat hareket ettiği zaman takımı nasıl pozisyona sokabildiğini gördük. Ancak maç boyu çok baskı yedi. 68. Dakikada gelen gol ise olması muhtemel bir goldü. Keza ikinci yarının başından itibaren Fenerbahçe, savunmacı aklını değiştiremedi ve gole kilitlenmiş Benfica’nın bir yerde takıma hata yaptırması olası. Bu noktada Phillip Cocu 61. dakikadaki Mehmet Ekici – Valbuena değişikliğini ikinci yarı başında yapmadığı, Barış’ı daha erken oyuna almadığı ya da takıma yeni bir hücum taktiği vermediği için eleştirilebilir. Benfica’da sol bek Grimaldo ile Salvio, Cervi ve Pizzi’nin etkili oyunun yanı sıra Fenerbahçe savunmasının Ferreira’yı etkisiz kılması da önemliydi.

Golden sonra Benfica, birikmiş enerjisini hücum pres ile değerlendirerek hem Fenerbahçe’ye oyun kurma imkanı vermedi hem de 2. gol tehdidi yaratarak Fenerbahçe’nin savunma aklını bozdurmadı. 87’de oyuna giren Barış’ın  gole en çok yaklaşılan uzaktan şutu ve yine Barış’ın kısa sürede öz güvenli oyunu alkış aldı. Bununla birlikte 83’te ve 86’da Volkan’ın Castillo ve Almeida’nın şutlarını köşede yakalaması turun kader anları olabilir keza bunlardan biri gol olsaydı durum çok farklı olacaktı. Benfica – Fenerbahçe maçı, esasen Phillip Cocu’nun kafasındaki risk alanı içinde bitti ve bu da Kanarya için umudun devam ettiğini gösteriyor. Bu maç 0-0 bitse de olurdu ama 1-0 bitmesi de büyük sürpriz değil. Golde bireysel hata aranması anlamsız olur keza riskin çok büyüdüğü bir alanda böyle goller yenmesi normal.

benfica - fenerbahçe youwinanaliz youwin giriş
Fenerbahçe’nin rövanşta Ayew’e ihtiyacı var.

Fenerbahçe – Benfica Maçı Ne olur? 

Fenerbahçe – Benfica rövanş maçı öncesinde daha önce yayınladığımız Benfica – Fenerbahçe detaylı analiz gibi bir yazıyı sizlerle paylaşacağız. Ancak bu maç sonrasında bazı öne çıkan noktaları belirtebiliriz.

  • Fenerbahçe, 1-0 skoru nedeniyle ikinci maçta bu kez hücum aklıyla oynamak zorunda. Bu da Ayew ve eğer hazır olursa Soldado’nun varlığıyla mümkün olacaktır. Daha açık oynamak Benfica’nın hızlı kanat hücumlarının daha tehlikeli geleceği anlamı taşıyor ki Cocu, beklere savunma takviyesi planı iyi hazırlamalı.
  • Estadio Da Luz, 5 yıl önceki baskılı atmosfere sahip değildi. Fenerbahçe taraftarının dolduracağı trübünler, takıma pozitif itici güç yaratır ve ilk yarım saatte gol gelirse Fenerbahçe’nin işi kolaylaşır.
  • Yenecek bir gol en az 3 gol atılmasını gerektireceği için Cocu’nun ilk yarıda yine temkinli olacağı ön görülebilir. Burada önemli olan enerjinin ve kondisyonun tüm maça yayılması şartı. Cocu da basın toplantısında “Bu seviyede tek yarı yetmez” diyerek buna işaret etti.
  • Benfica gibi bir takımın elenmesinin devamında Paok veya Spartak Moskova gibi daha dişe göre bir takımla eşleşme olacağı için bu maça konsantrasyonu artıracaktır.

14 Ağustos Salı günü 21:00’de Fenerbahçe Ülker Stadı’nda oynanacak olan Fenerbahçe – Benfica rövanş maçının tüm heyecanı Youwin giriş adresinde yine sizlerle olacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here